|
Nytt filmpaket, nytt skolpaket |
|
|
|
|
Nu släpper Framtidsjorden ett nytt filmpaket, Autonomat filmerna, med fyra filmer från Sydamerika. Filmpaketet innehåller filmer från tre av Framtidsjorden medlemmar och en från Latinamerikagruppernas samarbetsorganisation MST.
Filmpaketet finns nu att beställa för 100 kronor. För skolor finns möjlighet att köpa filmer och samtidigt få ett paket med 30 tidningar, instuderingsfrågor och en bonus film för endast 300 kr.
Beställning kan göras via vårt beställningformulär på webben.

Filmer i paketet är:
LAND TILL SALU en film av: Pernilla Ivarsson, Thomas Hesslow, Déborah Aldana Sheldon
Längd: ca 35min Land: Uruguay År: 2009/2010
Varför har 25% av marken i Uruguay bytt ägare under de senaste fem åren och sojaindustrin under samma period ökat sina arealer med 1000%? Är den politiken hållbar, och vilka är alternativen? En kommun i östra Uruguay går politikerna mycket längre än landets regering. De har valt att investera i ett radikalt utvecklingsprogram för landsbygden, matsuveränitet. I filmen får du möta personerna som ligger bakom det och höra deras historia om hur de vill ta kontrollen över sin matproduktion.
Filmen är ett samarbetet mellan REDES i Uruguay och Framtidsjorden.
HUNGER En film av: Maja-Karin Schelin och Kristoffer Sepúlveda
Längd: ca 25min Land: Chile År: 2009/2010
Vad händer med maten när butiken inte finns kvar? Hur ska man få mat den dagen katastrofen är här? I februari 2010 skakades Chile av en av de kraftigaste jordbävningarna som uppmätts. I filmen Hunger får ni se vad som hände med matdistributionen under en extrem katastrof och träffa drabbade människoroch organisationer som arbetar för bättre matsystem i Chile.
Filmen är ett samarbete mellan Framtidsjorden och Ecobarrial Chile.
Tillbaka till jorden En film av: Nils Bucher, Michaela Danielsson, Lisa Persson
Längd: ca 35min Land: Brasilien År: 2009/2010
Brasilien har den mest ojämlika jordfördelningen i världen och är det land som använder mest bekämpningsmedel i världen. På lands- bygden lever 70% av människorna i fattigdom.Den dominerande jordbruksmodellen “agribusiness” har inneburit miljöförstöring, storsatsning på monokulturer och transnationella företags ökade kontroll över jordbruket. Vad får detta för konsekvenser, och vilka är alternativen? Nu växer en alternativ jordbruksmodell fram under namnet “agroekologi”.
I denna film tar de jordlösas rörelse i Brasilien, MST, med dig dit motståndets mobiliseras och rättvisa och ekologiska lösningar skapas.
Filmen är ett samarbete mellan Latinamerikagrupperna och MST
Joga no Mato En film av: Johan Fogde Dias, Clara Palmcrantz
Längd: ca 18min Land: Brasilien År: 2009/2010 Storstäderna i Brasilien syns ofta människor dragandes på vagnar. De är sophämtare eller “catadores” som de kallas. Det är människor lever på att samla och sälja stadens sopor. I filmen får följa med några Catadores i sopkollektivet Santa Rosa i staden Fortaleza i nordöstra Brasilien på deras väg genom staden för att samla och sortera sopor.
Filmen är ett samarbete mellan Terrazul och Framtidsjorden Brasilien
Om du beställer skolpaket får du även filmen Pengar växer på träd.
Beställ redan nu via webben, klicka här.
Share |
|
Senast uppdaterad 2011-10-18 11:00 |